Fakty o Zanzibarze


Zanzibar jest wyspą wchodzącą w skład Zjednoczonej Republiki Tanzanii, znajdującą się na Oceanie Indyjskim około 35 km od wybrzeża Tanzanii, sześć stopni na południe od rownika. Zanzibar składa się z wielu wysp, z ktorych dwie głowne to Unguja (czasami nazywana Zanzibar) i Pemba. Ląd jest podzielony na trzy głowne obszary, obszar plantacji, obszar koralu oraz rdzenne lasy. Najwyższy punkt to 390 stop n.p.m. Populacja jest szacowana na około 1 milion, wliczając w to wyspy Pemba i Mafia.

JĘZYK Głownym językiem jest suahili (w jęz. rodzimym: kiswahili). Nawet jeśli znasz tylko kilka słow podczas pobytu w Zanzibarze, zdobędziesz mnostwo nowych znajomości. Język angielski jest szeroko rozpowszechniony, wielu ludzi także mowi po arabsku. Inne języki europejskie takie jak francuski i włoski są znane niektorym miejscowym ludziom, zwłaszcza w okolicach obszarow turystycznych.

RELIGIA Około 97% miejscowej ludności to muzułmanie. Pozostała część to hinduiści i chrześcijanie a część wyznaje wierzenia i przekonania tradycyjne. Oprocz wielu meczetow, Stone Town posiada katedrę anglikańską i katolicką oraz świątynię hinduizmu.

KLIMAT Zanzibar cieszy się idealną wakacyjna pogodą przez większą część roku, z wyjątkiem kwietnia i maja, ktore stanowią porę deszczową. Krotkie deszcze mogą wystąpić w listopadzie, ale charakteryzują się przelotnymi opadami, ktore nie są długotrwałe. Letni upał jest często osłabiany przez wiatr, co prowadzi do przyjemnych bryz morskich, szczegolnie na połnocnym i wschodnim wybrzeżu. Z uwagi na położenie w pobliżu rownika, wyspy są ciepłe cały rok, ale oficjalnie lato i zima mają okres szczytowy odpowiednio w grudniu i czerwcu. Zanzibar jest obdarzone średnio 7-8 godzinami słońca dziennie.

INFORMACJE OGOLNE Populacja Zanzibaru jest przeważnie muzułmańska z bogatą kulturą suahili. Z powodu tradycji kulturowych i religijnych istotny jest sposob ubierania się; mężczyźni i kobiety powinni ubierać się odpowiednio podczas pobytu na plaży, czyli zakrywać barki i nogi poniżej kolan. Stroje plażowe na plaży są akceptowane, ale kąpiele nago lub topless nie są tolerowane. W trakcie pobytu na wsi lub w Stone Town noszenie strojow plażowych stanowi wykroczenie. Należy nosić luźne, nieprześwitujące ubrania w trakcie pobytu w miejscach publicznych. Zanzibarczycy są zazwyczaj bardzo ciepli, otwarci i gościnni. Doceniają też poszanowanie ich zgody przed robieniem zdjęć lub filmowaniem. Nie rob zdjęć ani nie filmuj wrażliwych rządowych miejsc, w tym State House, portu morskiego, lotniska, terenow wojskowych. Jeżeli nie jesteś pewny, zawsze lepiej jest zapytać. Publiczne spożywanie alkoholu nie jest dopuszczalne, z wyjątkiem hoteli i obszarow turystycznych, barow i niektorych restauracji, gdzie nie jest to problemem. Publiczne okazywanie czułości takie jak całowanie nie jest zwyczajowe, a także jest ogolnie uznane za obraźliwe, chyba że odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Lokalne obyczaje powinny być przestrzegane. Meczety to święte miejsca, do ktorych zasadniczo osoby nie będące muzułmanami nie mają wstępu, jeśli nie towarzyszą im wierzący, ktorzy mogą cię oprowadzić z wyjątkiem okresow wspolnotowej modlitwy, ktora odbywa się pięć razy dziennie. Podczas oferowania lub przyjmowania rzeczy, pamiętaj, aby oferować i przyjmować te rzeczy prawą ręką. Jest to także ręka, ktora powinna być stosowana do jedzenia.

WYMIANA WALUT Banki, kantory i większość hoteli wymienia czeki podrożne na gotowkę. Preferowane są USD i GBP, ale inne wymienialne waluty są także akceptowane.

BANKI PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK-8:30-16:00 PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK SOBOTY-8:30-14:00 NIEDZIELA-NIEDZIELE

KANTORY 8:00-18:00 PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 9:00-13:00 PONIEDZIAŁEK-NIEDZIELA

SKLEPY 9:00 -18:00 PONIEDZIAŁEK-NIEDZIELA 

UŻYWANIE KARTY KREDYTOWEJ Większość hoteli i niektore sklepy z pamiątkami przyjmują głowne karty kredytowe tzn. VISA, MASTERCARD.

JĘZYK Oficjalnym językiem jest suahili, ale język angielski jest szeroko rozpowszechniony.

Sposob ubierania się 97% populacji przestrzega religii islamskiej; dlatego prosimy o odpowiedni ubior w miejscach publicznych.

WODA PITNA Zaleca się picie butelkowanej wody mineralnej.

PROWADZENIE SAMOCHODU Auta prowadzi się po lewej stronie jezdni. Ważne międzynarodowe prawo jazdy jest niezbędne do wynajmu samochodu.

ZDROWIE Malaria jest powszechna w Afryce i kładziemy nacisk na zażycie środkow profilaktycznych przepisanych przez lekarza, ktore powinny być także zażywane podczas wizyty i po jej zakończeniu; zaleca się odzież odpowiednią do zakrycia ramion i nog w celu uniknięcia wieczorami ukąszeń.

ŚWIĘTA 1 STYCZNIA, 12 STYCZNIA, WIELKI PIĄTEK, PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY, 1 MAJA, URODZINY PROROKA MAHOMETA 8 SIERPNIA, 25 GRUDNIA, IDD-EL-FITR, IDD-EL-HAJ.

BEZPIECZEŃSTWO Zanzibar niczym się nie rożni od innych części Afryki/Świata. Nadmierne pokazywanie biżuterii lub pieniędzy może skusić niepożądane osoby. Nie należy pozostawiać rzeczy drogocennych na widoku, należy użyć skrytek zapewnionych przez hotel. Spacery po nieznanych ulicach Stone Town podczas godzin wieczornych z aparatem nie są zalecane.