Polnoc obiazdowa


Park Narodowy Jeziora Manyara

OBSZAR: 319 km. kw. WYSOKOŚĆ: 945 metrow

Chociaż jest to najmniejszy park Tanzanii, Jezioro Manyara jest jednym z najbardziej rożnorodnych rezerwatow w kraju. Piękne Jezioro Manyara obejmuje dwie trzecie parku, podczas gdy pozostała część składa się ze spadzistych gor, mokradeł, gęstych obszarow leśnych, otwartych terenow trawiastych i gorących źrodeł. Jezioro Manyara jest jednym z wielu alkalicznych jezior Wielkich Rowow Afrykańskich. Zostało uformowane około trzy miliony lat temu i jest dość płytkie, średnia głębokość to około trzech metrow. Jezioro przyciąga setki gatunkow ptakow. W wysokiej roślinności w pobliżu wejścia do parku pośrod krzykow cykad żerują pawiany i koczkodany czasne. Ponad 350 gatunkow ptakow znajduje się przy Jeziorze Manyara - w tym pelikany, egipskie gęsi, kaczki, ptaki brodzące, czaple, bociany, perkozy, ibisy, zimorodki oraz flamingi. Nadzwyczajna ilość ptakow uczyniła z tego miejsca światowej sławy oazę wśrod ornitologow, park jest znany ze swoich unikalnych wspinających się na drzewa lwow. Rzadki widok krola zwierząt rozłożonego na gałęzi drzewa to niezapomniane wrażenie. Ściana Wielkich Rowow Afrykańskich stanowi tło, przed ktorym leży las wodny, obszary otwartych łąk w pobliżu brzegu jeziora i Jezioro Soda.
 


Park Narodowy Serengeti

OBSZAR: 14763 km kw. WYSOKOŚĆ: 1400 metrow

Park Narodowy Serengeti ma wielkość Irlandii Połnocnej i jest najbardziej popularnym sanktuarium dzikiej zwierzyny na świecie. Jest on strefą chronioną od lat 1940-tych dostał status parku narodowego w 1951. W 1981, Serengeti został wpisany na listę obiektow światowego dziedzictwa UNESCO. Park jest fantastyczny w swoim naturalnym pięknie i niezrownany w wartości naukowej. Ten olbrzymi trawiasty teren zawiera około 4 miliony rożnego rodzaju zwierząt. Rowniny Serengeti to głownie krystaliczne skały osadzone przez popioł wulkaniczny z licznymi granitowymi skałami (kopje). Na połnocy i wzdłuż zachodniego korytarza znajdują się łańcuchy gorskie głownie wulkanicznego pochodzenia. Dwie rzeki płynące na zachod zwykle zawierają wodę i jest tam także wiele jezior, bagien i wodopojow. Duże stada antylop wszystkich rodzajow w tym: eland, mała antylopa afrykańska, dikdik, impala, zebra, gazela, kozioł, topi, kongoni, oribi, dujker, antylopowiec koński, bawoł i antylopa gnu. Oraz: lew, lampart, gepard, hiena, otocjon wielkouchy, pies myśliwski i szakal. Mniejsze ssaki: zając, jeżozwierz, guziec, goralek, pawian, koczkodan, gereza, huzar i mangusta. Większe ssaki: żyrafa, nosorożec, słoń, hipopotam. Prawie 500 gatunkow ptakow wliczając w to sępy, bociany, flamingi, orły i strusie. Gady: krokodyle, wiele gatunkow węży i jaszczurek. Poniższe statystyki populacji dzikiej zwierzyny są niewielkim wskazaniem ogromnej rożnorodności zwierząt w Serengeti: 700 000 gazel Thompsona, 65 000 topi, 50 000 gazel Granta, 1 500 000 antylop gnu, 200 000 zebr, 2 000 lwow, 800 lampartow, 4 000 hien, 200 dzikich psow, 500 gepardow, 500 gatunkow ptakow ponad 30 gatunkow dużych roślinożercow. Lista jest długa... W maju i na początku czerwca możesz być świadkiem corocznej migracji milionow zebr i antylop gnu w poszukiwaniu wody i pastwisk wraz ze zmieniającymi się porami roku. Roślinność: W Serengeti niska roślinność oznacza, że obserwacja zwierząt jest stosunkowo prosta. Sięga od otwartych trawiastych rownin na południu, sawanny z rozproszonymi akacjami w środku, pagorkowatymi zalesionymi łąkami na połnocy do rozległych terenow zalesionych i rownin z czarnej gliny na zachodzie. Jest tam wiele małych rzek, jezior i mokradeł rozproszonych po okolicy. Zwierzęta mieszkają w całkowitej wolności na niezliczonych rowninach.

 

Park Narodowy Tarangire

OBSZAR: 2600 km kw. WYSOKOŚĆ: 1100 metrow.

Tarangire znajduje się na południe od dużych otwartych trawiastych rownin południowego Masailandu. Nazwa Tarangire pochodzi od rzeki Tarangire, ktora zapewnia stały dopływ wody dla dzikiej zwierzyny. W porze suchej Tarangire cieszy się dużą koncentracją dzikiej zwierzyny ustępującą jedynie kraterowi Ngorongoro. Spośrod zwierząt występujących w Tarangire można spotkać lwa, lamparta, oryksa, gnu oraz większego i mniejszego kudu. Są tam rownież: antylopa gnu, zebra, gazela Thompsona, gazelka masajska, bawoł, słoń, impala i eland. Ponad 300 gatunkow ptakow występuje w tym parku. Można tam znaleźć euroazjatyckie ptaki wędrowne, ktore są obecne od października do kwietnia. Tarangire jest rajem ornitologow bogatym w ptaki drapieżne oraz niesamowicie zrożnicowaną faunę Roślinność: Głowne cechy to rowniny łąkowe i zalewowe, ktore obejmują otwarte łąki, akacje, bogate tereny zalesione, znajdujące się przy dopływach rzek i sadach. Symbolem parku jest baobab obecny w całym parku wśrod otwartych terenach zalesionych akacjami.
 

 


Park Narodowy Arusha

OBSZAR: 137 km kw. WYSOKOŚĆ: 1500 metrow (w Momelli)

Park Narodowy Arusha jest stosunkowo niewielkim parkiem, obejmującym obszar wielkości 137 kilometrow kwadratowych (52,9 mil kwadratowych) leżący pomiędzy szczytami Kilimanjaro i Meru. Park Narodowy Arusha jest obszarem wyjątkowo pięknym. Park posiada szeroki zakres siedlisk od ciągu kraterowych jezior, w ktorych można obserwować wiele gatunkow wodnych ptakow poprzez gorskie lasy i szczyt gory Meru. Ciekawe warunki geologiczne terenowe znajdują swoje odzwierciedlenie w imponującym widoku stożka wulkanu i występu prowadzącego do gory Meru. Można wyrożnić trzy głowne obszary w Parku Narodowym Arusha: Krater Ngurdoto, jeziora Momela oraz wyboista gora Meru. Wysokości mają zakres od 1 500 metrow (4 921 stop) n.p.m.w Momeli do ponad 4 500 (14 764 stop) metrow na szczycie Meru.

Krater Ngurdoto ma 20 km wzdłuż i 100 metrow głębokości. Jeziora Momelli 10 km na połnoc od Krateru Ngurdoto, zostały uformowane około ćwierć miliona lat temu, być może podczas gdy gora Meru eksplodowała i rozrzuciła wulkaniczne głazy i lawę nad otaczającym obszarem. Roślinność, ktora występuje w parku jest zgodna z wysokością i warunkami geologicznymi terenu. Krater Ngurdoto otoczony jest przez lasy, podczas gdy dno krateru to obszar podmokły. Jeziora Momela, podobnie jak wielu innych w Rowach Afrykańskich są alkaliczne a gora Meru stanowi mieszankę bujnych lasow i gołych skał. Lasy zawierają bogactwo ptakow i innych zwierząt takich jak piękny buszbok subsaharyjski, ktorego łatwo dostrzec pomiędzy starożytnymi cedrami lub czarnobiałymi gerezami wspinającymi się na ich gałęzie. Inne zwierzęta w parku to bawoł, hipopotam, ridbok, kob śniady, słoń, żyrafa, pawian, dzika świnia, koczkodan, mangusta i guziec. Ptactwo: perkoz, afrykańska kaczka nurkująca, ibis, czapla i czapla biała. Zarowno Kilimanjaro jak i Meru przy ładnej pogodzie widać z parku.


Wąwoz Olduvai

Wąwoz Olduvai jest archeologicznym miejscem zlokalizowanym we wschodnim Serengeti. Wąwoz jest spadzistym urwiskiem długim na mniej więcej 30 mil i głębokim na 295 stop.  Odsłonięte osady pokazują bogate kopaliny zwierzęce, wiele pozostałości po hominidach (człowiekowatych) i elementy należące do jednej z najstarszych technologii wytwarzania narzędzi z kamienia. Przedział czasu pozyskanych przedmiotow wacha się od 15 000 lat temu do ponad 2 mln lat temu. W 1959 r. czaszka Paranthropusa boisei została znaleziona przez dr Leakey'a w Wąwozie Olduvai. Paranthropus boisei żył 1,8 miliona lat temu. W roku 1970 odciski stop zwierząt i wczesnych hominidow datowane na 3,5 milionow lat temu zostały odnalezione przez Mary Leakey w Laetoli, 45 km na południe od Wąwozu Olduvai. W 1974 r. odnaleziono skamieniały ząb hominida datowany na 2,4 mln lat. Engaruka odkryta niedaleko Olduvai jest uważana za starożytną osadę poźniejszej cywilizacji. Między poł miliona a miliona lat temu "Homo Erectus", ktory chodził w pionie kręcił się po okolicy używając ręcznych siekier. Wiele takich narzędzi zostało odnalezionych w Olduvai.

Szkieletowe pozostałości hominidow na najstarszym dnie wąwozu są przypisane Homo Habilis, rodzina Australopithecus Boisei. Obozowiska, ktore uważane są za miejsce rzezi także zostały odkopane z tego koryta. Miejsca bytowania hominidow na Dnie I można odnaleźć głownie tam, gdzie strumienie z wulkanicznych obszarow gorskich dostarczały świeżą wodę do jeziora Olduvai. Warunki zachowania tych miejsc zależą głownie od popiołu spadającego z pobliskich wulkanow. Rzeczy znalezione w tych miejscach to rożne narzędzia, kości i zęby zwierząt, głownie pochodzące od antylop. Odnaleziono rownież luźno ułożone bloki lawy, co sugeruje, że budowano tu prymitywne schronienia. Najnowsze odkrycie archeologiczne to Naisiusiu. Leży u stop Wąwozu na obecnej głębokości. Ma jedynie głębokość 33 stop. Zawiera jedno miejsce, w ktorym są mikrolityczne narzędzia i jeden kompletny szkielet Homo Sapiens datowany na 17 000 lat temu. Ponad 150 rożnych gatunkow wymarłych ssakow zostało zidentyfikowanych ze skamieniałości, jak rownież wiele ptakow, gadow, płazow i ryb. Znajdujące się tam muzeum wyjaśnia archeologiczne znaczenie tych odkryć. Ten obszar, wydaje się, jest w istocie "Kolebką Ludzkości.