Poldnia obiazdowa


Rezerwat zwierząt Selous

OBSZAR: 54 600 km kw. WYSOKOŚĆ: 110 -1250 metrow

W południowej Tanzanii, rozciągający się od lądu do wybrzeża, leży największe sanktuarium dzikiej zwierzyny Afryki; Rezerwat zwierząt Selous. Większy niż Dania, leży na południe od Mikumi, pokrywa 6% całkowitego obszaru Tanzanii i jest4 razy większy od Serengeti. Zawiera największe skupisko dużych zwierząt pozostałych na Ziemi. Rezerwat zwierząt Selous jest słynny ze swoich zwierząt w skali międzynarodowej. Posiada największą na świecie liczbę dużych zwierząt jak słoń, bawoł, nosorożec, antylopa szbloroga, hipopotam, lew. Można tam spotkać ponad 400 gatunkow ptakow, w tym rybołowa, sekretarza, zimorodka, nektarnika, dzioborożca, bociana i warugę kasztanową. Najlepszym okresem na wizytę jest okres od czerwca do października, kiedy warunki atmosferyczne są chłodne i suche, roślinność jest bujna, a zwierzęta łatwo można zobaczyć. Selous posiada najlepszy, dziewiczy busz nienaruszony przez czas. Chociaż pozostaje jednym z najmniej naukowo zbadanych obszarow Afryki, zostało tam zidentyfikowanych 1700 gatunkow botanicznych. Daleko na południu ogrom rezerwatu i jego niedostępność sprawiły, że Selous jest wspaniałym schronieniem dla zwierząt, ptakow, owadow i gadow.

Roślinność: Dominują tereny zalesione, szczegolnie suchego i rzadkiego liściastego typu zwanego "miombo", ale jest tam rownież grunt bagienny, zielone sawanny, rowniny łąkowe, akacje, heban, baobab i krzewy. Ponieważ Selous jest prawie niezmieniony przez ludzi, odwiedzający mogą doświadczyć osamotnienia tego rezerwatu zwierząt w swojej najbardziej pierwotnej formie. Selous został nominowany jako światowe dziedzictwo" przez Wysokiego Komisarza Narodow Zjednoczonych w 1982 r. z uwagi na jego unikalne znaczenie ekologiczne. Rezerwat zwierząt Selous jest oddalony o zaledwie 40 minut samolotem lub 6 godzin samochodem od Dar Es Salaam. Zapewniamy safari w łodzi wzdłuż rzeki Rufiji, safari piesze i obserwację zwierząt z pojazdow z napędem na 4 koła. Spokoj, ktorego można doświadczyć w Selous, dzikość atmosfery nie ma porownania nigdzie na Ziemi.


Park Narodowy Ruaha

OBSZAR: 13 000 km kw. WYSOKOŚĆ: 1000 metrow

Park Narodowy Ruaha, drugi największy park narodowy w kraju, jest jednym z nieprzebadanych parkow w Tanzanii oraz największym sanktuarium słoni. Nazwa Ruaha wywodzi się od rzeki Ruaha, ktora płynie wzdłuż wschodniej granicy tworząc widowiskowe przełomy i scenerie. Hipopotamy, krokodyle, żołwie i ryby zamieszkują tę rzekę. Słonie są często widywane na brzegach rzeki Ruaha. Lwy, żyrafy i inne zwierzęta są także spotykane. Wyjątkową atrakcją Ruahy, poza widowiskową scenerią, jest jej nienaruszone pustkowie. Ten park jest stosunkowo nieznany i dopiero niedawno został udostępniony turystom. Jest rzadziej odwiedzany przez turystow. Park jest także znany ze skupiska większego i mniejszego kudu, antylopy końskiej i antylopy szablorogiej oraz z bogatego ptactwa; Odnotowano tam ponad 400 gatunkow ptakow. Jego geolokalizacja oznacza, że jest odwiedzany zarowno przez połnocne jak i południowe ptaki wędrowne. Ruaha ma także dużą rożnorodność lokalnych gatunkow ptakow. Najlepszy czas na obserwacje ptakow trwa między styczniem a kwietniem.

Teren w większej części parku jest dobrze zalesiony, pofałdowany płaskowyż o średniej wysokości 915 m z gorami na południu i zachodzie wznoszącymi się do 1600 m i 1900 m n.p.m. Tereny zalesione Miombo stanowią dominującą roślinność zmieniające się w tereny balsamowca na wschodzie.

Najlepszym okresem na oglądanie dzikich zwierząt są miesiące od czerwca do grudnia.


 

Park Narodowy Mikumi

 POWIERZCHNIA: 3230 km. kw. WYSOKOŚĆ: 548 metrow.

Mikumi stanowi połnocną granicę Rezerwatu Dzikich Zwierząt i jest jednym z najlepiej dostępnych parkow narodowych w Tanzanii. Mikumi jest bogaty przyrodniczo - występują w nim bawoły, słonie i lwy. Znajdują się tam rownież antylopy gnu, zebry, impale, guźce, hipopotamy i żyrafy. Większość zwierząt można zobaczyć o każdej porze roku. Słonie można obserwować na całym obszarze, a bawoły, w liczbie około 3 000 występują na bezdrzewnych łąkach. Roślinność: Rownina Rzeki Mkate z twardymi zboczami, mokradłami i łąkach na czarnej glinie, obszary miombo leżą na wzgorzach na wschodzie i zachodzie, a rzeki płyną w cieniu wysokich drzew i gęstych krzewow. Linia kolejowa TAZARA (Tanzania-Zambia) wyznacza granicę Mikumi z Selous w kierunku południowym.

 

Park Narodowy Gor Udzungwa

POWIERZCHNIA: 1900 km. kw. WYSOKOŚĆ: 300 -2800 metrow

Głowna atrakcją parku jest jego biologicznie zrożnicowany i unikalny las, wraz z liściastymi polanami skąpanymi w blasku słońca. Park Narodowy Gor Udzungwa jest także schronieniem dla gatunkow roślin, ktore nie występują nigdzie indziej na świecie, od malutkich fiołkow afrykańskich do drzew wysokich na 30m.  Ze znajdujących się tu sześciu gatunkow zwierząt naczelnych, dwa są endemiczne - gerezanka ruda oraz mangabka, odkryte dopiero w 1979 r. Cztery wcześniej znane gatunki ptakow czynią to miejsce najbogatszym leśnym siedliskiem ptakow w Tanzanii i jednym z trzech najważniejsze obszarow ochrony ptakow na kontynencie. To spokojne siedlisko jeszcze nie ujawniło wszystkich swoich skarbow, oczekując na dalsze badania naukowe, mające skatalogować jego bogactwo. Park ten cieszy się szczegolnym zainteresowaniem osob lubiących trekking, ponieważ dzikie zwierzęta obserwuje się tu na rożnych pieszych trasach przyrodniczych. W parku nie ma specjalnych tras przeznaczonych na oglądanie zwierząt.