Zachud obiazdowa


Park Narodowy Strumienia Gombe

OBSZAR: 52 km kw.

 WYSOKOŚĆ: 773-1500 metrow

Położony 16 km na połnoc od miejscowości Kigoma w zachodniej Tanzanii, Gombe jest wąskim gorzystym pasem krajobrazu wiejskiego ograniczonym od wschodu przez grzbiet skarpy doliny ryftowej, a od zachodu przez jezioro Tanganika. Jest to delikatna pozostałość siedliska szympansow. Piękno Parku Narodowego Gombe jest unikalne; Jest to park bez drog, gdzie można chodzić oraz doświadczać wszystkimi zmysłami natury w jej pierwotnej postaci.

Z uwagi na swoją wysokość, roślinność w parku sięga od wiecznie zielonych lasow wysokich drzew aż po obszary leśne i trawiaste. Powszechne ssaki występujące w parku to gatunki leśne, głownie naczelne. Są to szympansy, pawiany, koczkodan czarnosiwy, koczkodan rudoogonowy i gerezanka ruda. Jane Goodall zapewniła szympansom z Gombe światową sławę dzięki swoim projektom badawczych prowadzonym w tym miejscu, a wiele z tych projektow nadal działa.

Szympansy są bardzo zabawnymi i inteligentnymi zwierzętami i ciekawie jest obserwować je w ich naturalnym środowisku, gdy angażują się w rożne czynności. Oprocz słynnych szympansow można tu zobaczyć barwne gerezanki rude i koczkodany siwe. Zwierzęta roślinożerne i mięsożerne są rzadkością w lasach, dzięki czemu Gombe jest rajem dla miłośnikow pieszych safari.


Park Narodowy Gor Mahale

OBSZAR: 1577 km kw. WYSOKOŚĆ: 1800 metrow

Park Narodowy Mahale leży 120km na południe od Kigomy, na połwyspie wcinającym się w jezioro Tanganika. W parku dominuje łańcuch gorski Mahale biegnący z połnocnego wschodu przez środkek w parku. Jego najwyższy szczyt ma 2462 m n.p.m. Podobnie jak Gombe, Gory Mahale są domem dla niektorych z ostatnich żyjących dzikich szympansow w Afryce. Około 700 -1000 tych fascynujących zwierząt wędruje po dolinach i wzgorzach Mahale.

Roślinność w parku stanowią głownie leśne obszary miombo z wąskimi pasami lasu nadrzecznego. Park może się poszczycić siedliskiem wiele rożnych naczelnych, w tym: pawianow masajskich, kotawcow sawannowych, gerezanki rudej i koczkodanow siwych, jak rownież ponad 200 gatunkow ptakow.

Gęsty las, krystalicznie czysta woda i opuszczone piaszczyste plaże czynią Mahale jednym z najpiękniejszych Parkow Narodowych w Tanzanii.